piątek, 22 kwietnia 2016

Nic wyraźnie nie podkreśli projektu trawy ewentualnie kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie domy i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze zielone plot było nadzwyczaj wybujałe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Należy pamiętać natomiast, że jak rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Nic tak nie zaznaczy projektu trawy lub kwiatów jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty często nie chcą dobrze rosnąc w wskazanych terenach, małe drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach względnie zastawią gołe wycinki gleby. Schludnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je małe jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niskie bądź duże zielone ogrodzenia można pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być znacznie bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także należny go redukować, natomiast jego przemianę Fastigiata Robusta wolno pościć pojedynczo.Powinien się błyskawicznie dojrzewał a uratuje filarowy kształt.

O ile wasz zaułek jest nadzwyczaj ciemny, pożądane byłoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego spośród cienioznośnych typów maja klasy o złotawych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu krzyczące w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodu listowie pozostają wystarczająco jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz