środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy balaski z plastiku na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztacheta PCV z Tomaszowa Lubelskiego na plot i bramę ze sztachetek, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku z Wągrowca wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na balaski z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych upodobań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztacheta plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet tworzy się z głazów różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nietypowych konturach, trzeba je adekwatnie łączyć tzn. tak, aby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz